۱۳۹۴/۱۰/۲۴    ۲۳:۵۱     بازدید:۳۳۰۷       کد مطلب:۱۰۷۶۱          ارسال این مطلب به دیگران

اخبار »
  ،   عملکرد مغز و اعصاب در زمینه ادراک و آگاهی در یکصد و بیست و چهارمین جلسه گروه علمی فلسفه+خلاصه بحث
یکصد و بیست و چهارمین جلسه گروه فلسفه برگزار شد
یکصد و بیست و چهارمین جلسه گروه علمی فلسفه با موضوع: عملکرد مغز و اعصاب در زمینه ادراک وآگاهی با ارائه بحث: آقای دکتر ناصحی و با حضور اعضاء محترم گروه: چهارشنبه 23 دی 94 ساعت 19:30 در اتاق جلسات مجمع عالی حکمت اسلامی برگزار شد.
درابتدای این جلسه آقای دکتر ناصحی فرمودند :
جعبه سیاه بدن چطور کار می‌کند:
همه حیوانات از پستانداران تا پرندگان، خزندگان، ماهی‌ها و دوزیستان دارای مغز هستند، اما مغز انسان منحصربه‌فرد و از قابلیت‌ها و ویژگی‌های خاصی برخوردار است. گرچه ما انسان‌ها در مقایسه با دیگر موجودات مغز بزرگ‌تری نداریم، اما توانایی صحبت کردن، اندیشیدن و حل مساله از قابلیت‌های این عضو است. در حقیقت مغز عضو بسیار شگفت‌انگیزی است و انجام وظایف متعددی را به عهده دارد. کنترل دمای بدن، فشار خون، ضربان قلب و تنفس ازجمله این فعالیت‌هاست.

 

عضوی همیشه فعال
مغز فعال‌ترین و آسیب‌پذیرترین عضو بدن است. برای تامین نیازهای تغذیه‌‌ای خود به 20 درصد از جریان خون بدن نیاز دارد. بزرگ‌ترین قسمت مغز، مخ است که دو نیمکره دارد. رشته‌های عصبی محکم و سفیدرنگی دو نیمکره مغز را به هم متصل می‌کند و ارتباط بین این دو نیمکره را برقرار می‌کند. در بخش‌ خارجی مخ، لایه‌ای خاکستری رنگ با برآمدگی‌ها و شیارهای متعدد وجود دارد که به آن قشر مخ گفته می‌شود. در زیر قشر مخ ماده‌ای سفیدرنگ دیده می‌شود که از تجمع رشته‌های عصبی دارای پوشش میلین تشکیل شده است. در این بخش چند هسته خاکستری‌رنگ دیده می‌شود.
بصل‌النخاع از دیگر بخش‌های اصلی تشکیل‌دهنده مغز است. این بخش پایین‌ترین مرکز عصبی در استخوان جمجمه است که به نخاع مرتبط می‌شود. بصل‌النخاع بین مغز و نخاع قرار دارد. وظیفه این بخش از مغز را می‌توان در کنترل و اداره فعالیت اندام‌های داخلی بدن مانند قلب، ریه و اندام‌های گوارشی خلاصه کرد. بنابراین می‌توان گفت بصل‌النخاع مهم‌ترین قسمت تشکیل‌دهنده مغز است که هر گونه آسیبی به آن به مرگ انسان منجر می‌شود. بصل‌النخاع، مغز میانی و پل مغزی از اجزای اصلی بخش بزرگ‌تری از مغز هستند که به آن ساقه مغز گفته می‌شود. اعصاب جمجمه‌‌ای در این بخش از مغز تجمع پیدا کرده است. ساقه مغز در حفظ هوشیاری، کنترل خواب، تنفس و گردش خون نقش مهمی دارد. در حقیقت این بخش از مغز گذرگاهی است که اطلاعات دریافتی از حواس پنجگانه را به مغز هدایت کرده و در مقابل پیام‌های عصبی را از مغز و ساقه مغز به طرف نخاع و اندام‌ها هدایت می‌‌کند. پاسخ مردمک چشم به نور، حرکات چشم‌ها، زبان، صورت، حلق و حنجره در این بخش از مغز کنترل می‌شود. مغز میانی ساختار مشبک دارد و مسئول حفظ سطح هوشیاری بدن است.
خواب
به قول یک ضرب‌المثل قدیمی، خواب مرگ کوچک است. حتما بسیاری تا به حال این موقعیت را تجربه کرده‌اند که در هوشیاری کامل کتاب می‌خوانده‌اند، اما دقایقی بعد به خواب رفته‌ و دیگر متوجه اتفاقاتی که در اطراف رخ می‌دهد، نبوده‌اند. تیم پژوهشی موسسه ماکس پلانک در زمینه روانپزشکی به سرپرستی فیلیپ زمان، Phlipp Sämann دریافته که دلیل این اتفاق این است که سیستم فعالیت مغز هنگام خواب و بیداری کاملا با هم متفاوت است.
 
این دانشمندان با کمک دستگاه ام‌آر‌آی (رزونانس مغناطیسی) فعالیت مغز 25 داوطلب جوان را هنگام خواب مورد بررسی قرر داده‌اند. آنها در مد ت 26 دقیقه خواب 4 مرحله متفاوت را در خواب مشاهده کرده‌اند. دانشمندان در جریان پژوهش، بیشتر تمرکز خود را روی دو شبکه عصبی مغز قرار دادند که فعالیتشان به طور فشرده‌ای با هم گره خورده و بخش‌های مختلف مغز را با هم مرتبط می‌کند. این دو شبکه عصبی همچنین مسئول کنترل روند تمرکز در مغز هستند.
 
کاهش ارتباط دو شبکه عصبی هنگام خواب
یکی از این شبکه‌ها به نام DMN (Defult Mode Networروند تمرکز روی عکس‌العمل بدن به محرک‌های خارجی را هدایت می‌کند و دیگری ( ACN (Anti correlated Network مسئول دریافت این محرک‌ها و پیام‌ها از محیط اطراف انسان است. این دو شبکه همکاری تنگاتنگی با هم دارند و میزان فعالیت‌شان به هم وابسته است، به این معنی که وقتی یک شبکه در حال فعالیت زیاد است، فعالیت دیگری کاهش می‌یابد و بر عکس. اندازه‌گیری فعالیت این دو شبکه هنگام خواب نشان داده که همکاری تناوبی بین آن دو در مراحل مختلف خواب کاملا تغییر می‌کند و به طور چشمگیری کاهش می‌یابد.
هشیاری
در روان‌شناسی هشیاری، به معنی اگاه بودن می‌باشد. هشیاری داشتن یعنی اگاهی داشتن از تمامی احساس‌ها،ادراک‌ها، خاطرات، و احساساتی که در هر لحظه از زمان روی می‌دهند. انسان‌ها بیشتر عمر خود را در حالت، هشیاری-بیداری می‌گذرانند و هر روز بین خواب و بیداری دور می‌زند. در طول خواب از محیط اطراف خود کمتر آگاه می‌شویم. گو اینکه کاملاً بدون پاسخ نیستیم. وقتی خواب می‌بینیم در دنیایی خیالی زندگی می‌کنیم، جایی که رویدادهای غیر ممکن امکان‌پذیر به نظر می‌رسد.
 
کلمات هشیار و هشیاری اصطلاحاتی هستند که گسترهٔ متنوعی از پدیده‌های ذهنی را پوشش می‌دهند. اما در معانی گوناگونی به کار برده می‌شوند؛ و رنج صفت هشیار ناهمگن است و برای هر دو مورد کل موجود زنده-هشیاری مخلوق- و نیز برای حالتها و فرآیندهای روانی خاص- حالت هشیاری- به کار می‌رود. هشیاری شامل احساس آگاهی و محتوای آگاهی هر دو است. توجه الزاماً همان هشیاری نیست و ما نسبت به برخی از فرایندهایی که در جریان توجه در ذهن ما فعال اند آگاهی نداریم یعنی در سطح پیش هشیار آگاهی ما وجود دارند. پیش هشیار اطلاعاتی است که بدان آگاهی نداریم ولی در دسترس فرایندهای شناختی ما می‌باشد. فواید توجه هشیار شامل نظارت بر تعامل خود با محیط، حفظ ارتباط با محفوظات قبلی خود، کنترل و تدوین برنامه‌های آینده‌است. مطالعه اطلاعات پیش هشیار از طریق آماده‌سازی میسر می‌شود. آماده‌سازی زمانی اتفاق می‌افتد که بازشناسی محرک خاصی تحت تأثیر ارایه پیشین همان محرک یا محرک شبیه آن قرار می‌گیرد
هشیاری نیاز به شبکهٔ پیچیده ایی از عناصر با اتصالات داخلی سلول‌های عصبی دارد. زیر لایهٔ جسمی، عقده تالاموس_قشری، که هشیاری را با محتوای دقیقش فراهم می‌کند در هفته 24 ام تا 28ام بارداری ایجاد می‌شود. بسیاری از عناصر مدار مورد نیاز برای هشیاری در سه‌ماهه سوم بارداری ایجاد می‌شود
زبان و نواحی بروکا و و رنیکه در مغز
نواحی نواحی بروکا و و رنیکه از جمله دو ناحیه بسیار مهم در پردازش و تولید زبان هستند. علاوه بر این دو ناحیه نواحی زیر قشری از جمله پوتامن، هسته دم دار و نواحی پیش حرکتی (BA6) نیز در زبان دخیل می باشند. تخریب ناحیه ناحیه بروکا (شکل 2) سبب از دست رفتن قدرت تکلم شده و فعالیت کم غیر طبیعی آن سبب ایجاد لکنت زبان می گردد.

 
 
شکل 2: ناحیه ورنیکه در سمت چپ و ناحیه بروکا در سمت راست
 
برای مدت طولانی، تصور می شدکه نقش منطقه بروکا بیشتر به تولید زبان اختصاص دارد. با این حال، شواهد اخیر نشان می دهد که منطقه بروکا نقش مهمی در درک زبان نیز ایفا می کند.
ناحیه ورنیکه (شکل 2) ناحیه دیگری است که از قرن 19 به همراه ناحیه بروکا به تکلم مرتبط شد و مسول تولید زبان نوشتاری و گفتاری شناخته می شود. این ناحیه در 95 درصد افراد راست دست و 60 درصد از افراد چپ دست در نیکره چپ مغز قرار دارد. تخریب این ناحیه سبب می گردد تا فرد به تولید سخنانی بپردازد که از نظر معنایی دچار اختلال می باشد.


ضمائم:
نظرات بازدیدکنندگان

نظر شما درباره این مطلب

     
امنیت اطلاعات و ارتباطات ناجی ممیزی امنیت Security Audits سنجش آسیب پذیری ها Vulnerability Assesment تست نفوذ Penetration Test امنیت منابع انسانی هک و نفوذ آموزش هک