۱۳۹۵/۱/۳۰    ۲۳:۵۹     بازدید:۲۰۹۳       کد مطلب:۱۳۸۹۰          ارسال این مطلب به دیگران

اخبار »
  ،   اخلاق علم آموزی در اسلام در هفتاد و دومین جلسه گروه علمی فلسفه اخلاق+خلاصه بحث
هفتاد دومین جلسه گروه علمی فلسفه اخلاق برگزار شد
هفتاد و دومین جلسه گروه علمی فلسفه اخلاق با موضوع "اخلاق علم آموزی در اسلام" با ارائه حجت الاسلام والمسلمین جمال سروش و با حضور اعضاء محترم گروه یکشنبه 29 فرودین 95 ساعت 20:45 در مجمع عالی حکمت اسلامی برگزار شد.


خلاصه ای از مباحث مطح شده توسط حجت الاسلام والمسلمین دکتر جمال سروش به شرح ذیل می باشد.
ایشان در این جلسه فرموند که : 
در حیطه علم آموزی حقوق بسیاری هست که دانستن آن برای همه اساتید و دانشجویان مفید و بلکه ضروری است. در این بررسی بعد از مقدمه ­ای در بیان معنای لغوی و اصطلاحی اخلاق و مخصوصا اخلاق هنجاری و کاربری (که این بحث در ذیل آن می­گنجد) و نیز بیان اهمیت علم آموزی، با استفاده از آیات و احادیث اهل بیت علیهم السلام، به روشی نقلی-تحلیلی، حقوق مذکور را در سه بخش مشترک بین استاد و دانشجو، مختص استاد و مختص دانشجو مورد توجه قرار داده­ایم. عمده­ترین حقوق مشترک عبارت است از عمل به علم، توکل، دنیاگریزی، اجتهاد. عمده ترین وظایف اختصاصی استاد نیز عبارت است از احراز صلاحیت برای تدریس، رعایت انصاف و مساوات، شروع و ختم درس با نام خدا و دعا، فروتنی نسبت به دانشجویان و توزیع نگاه بین آنها. مهم­ترین وظایف اخلاقی مختص دانشجو نیز عبارت است از: استفاده حداکثری از فرصت­ها، اجتناب از رفیق ناباب، انتخاب استاد شایسته، حفظ احترام استاد و کمک علمی و روحی به دانشجویان دیگر. 


 


ضمائم:
نظرات بازدیدکنندگان

نظر شما درباره این مطلب

     
امنیت اطلاعات و ارتباطات ناجی ممیزی امنیت Security Audits سنجش آسیب پذیری ها Vulnerability Assesment تست نفوذ Penetration Test امنیت منابع انسانی هک و نفوذ آموزش هک